Új-Zéland északi szigetén található egy kisváros, Kawakawa, melynek a főterén van egy nem mindennapi műalkotás. Aznapi célpontunk a Bay Of Islands volt. Már visszafele autóztunk Auckland irányába, amikor megláttuk ezt a különleges épületet. Először nem is volt világos számunkra, hogy mi az, aztán közelebb mentünk és kiderült, hogy nyilvános wc. És ha már ott voltunk, hát ki is próbáltuk.
Az épületet Friedensreich Hundertwasser, az osztrák építész és képzőművész tervezte, aki életének utolsó harmadában Kawakawa-i lakos volt. Hundertwasser egyébként Új-Zéland másodlagos zászlaját is megalkotta, válaszul az ország lakosainak arra a panaszára, hogy a jelenlegi hivatalos zászló a brit gyarmati korszakra emlékeztet, és nem jelképezi az új-zélandi kultúrát.
A nyilvános wc mint alkotói műfaj minden kétséget kizáróan nagyon különleges. Ezért is van az, hogy a toalett látogatói között sokkal több a fotós és a műkedvelő, mint aki biológiai szükségletet követve érkezik ide.
Az 1999-ben, a művész halála előtt egy évvel megnyitott illemhely az egyetlen Hundertwasser által tervezett projekt a déli félteken. Egyértelműen magán viseli alkotója művészi jellemvonásait. Vonalvezetése hullámos, kis beépített szobrok, színes üvegezés, a kawakawai lakosság használt palackjai és szabálytalan formájú kerámia lapocskák díszítik, illetve található benne néhány egy régi bankfiók épületének tégláiból. A művész azon hitvallása, hogy az embert vissza kell vinni a természethez, ebben az esetben is megjelenik, hiszen a wc épületén belül található egy élő fa. Megkötése volt, hogy minden növényt, amit a wc megépítése miatt el kellett távolítani, át kell ültetni az épület tetejére. Ezért van az, hogy buja növényzet fedi ezt a nem mindennapi művészi kompozíciót.
Be kell, hogy valljam, sosem gondoltam arra, hogy valaha is ilyen módon fogok „használatba venni” egy műalkotást. Igazán egyedülálló élmény volt, hogy ezt legálisan megtehettem.