Andy Warhol Pittsburgh talán leghíresebb szülötte. Szülei az 1900-as évek elején az akkori Magyarország területén lévő Mezőlaborcból (ma Szlovákia) vándoroltak ki Amerikába. Nem tudom, ennek volt-e bármi köze ahhoz, hogy ő maga talán nem volt büszke pittsburghi származására, mindenesetre a város büszke rá, hogy a már fogalommá vált művészt a saját fiai között tudhatja. A három folyó városa az Allegheny folyón átívelő egyik hidat róla nevezte el, mely hídon a belvárosból az északi oldalra átérve épp az Andy Warhol Múzeumhoz érkezünk.
A Warhol múzeum – egy hét emeletes modern épület – Észak-Amerika legnagyobb egyetlen művésznek szentelt múzeuma több mint 8000 négyzetméteren. A személyzet ajánlását követve a legfelső szintről lefelé jártam be a kiállítótermeket. A hetediken Warhol korai munkái vannak kiállítva, beleértve nem kevés reklámcélú és egyéb kommerciális alkotást.
A hatodik emelettől lefele következtek azok a művek, amikre igazán számítottam: Pop Art. A festményeken, rajzokon, lenyomatokon és fényképeken kívül szobrok is láthatok. Vannak továbbá kisebb-nagyobb mozitermek, sőt még interaktív művek is.
Amellett, hogy nagyrészt azt kaptam a múzeumtól, amire számítottam mégis némi hiányérzettel távoztam. Talán az adatok, amiket előzetesen megismertem a Warhol múzeum méreteiről keltettek túl nagy elvárásokat és be kell látnom, hogy a több mint 8000 őrzött műalkotásból (a filmeket nem ideértve) egyszerre csak ennek egy töredéke lehet kiállítva.